fbpx Albania Rafting Group | Outdoor Adventure Tours - Responsible Tourism
youtube

WILD UNIQUE AUTHENTIC
Albania for the truly adventurous

 

 

Albania Rafting Tours
Responsible
Tourism
- Outdoor Adventure Tours

The Albania Rafting Group is the best choice if you are looking for Albania Tours, as the most experienced adventure tour operator in the country.

With us, you can explore active and wild activities such as rafting, canyoning, river hiking, kayaking, off road tours, hydro speed, SUP, snowshoeing, caravan mule, cave exploration and a complete tour to discover untouched beaches, all followed by the best traditional Albania food.

Join us to explore Albania adventure tours in a truly experience and discover the hidden treasures of this wonderful country!

 

Choosen as the top 10%
Attractions Worldwide

Why Us?

Here is why we’re awarded the Travelers’ Choice by Tripadvisor

 

CERTIFIED GUIDES

Our guides are trained by the Albanian Rafting Federation and certified by the Ministry of Tourism and Environment. They are prepared to give you one of the most exciting tours full of fun and adrenaline but also safe.

SOCIAL IMPACT

We hve been contributing in generating revenue for local tourism, while maintaining the authentic values of the area, creating new jobs activities through vocational training of young people.

SUSTAINABLE TOURISM

Albania Rafting Group is ranked by National Geographic as supportive of the principles of geo - tourism through international initiative " Western Balkans - Land of discovery ".

FULL EXPERIENCE

Instead of a basic tour, we offer you a Full Albania Experience, staying in the best hotels in Albania, tasting the delicious local organic food, visiting local communities and enjoying fantastic adventure activities.

Latest Articles From the Blog

Celebrating Sant Valentine’s Day doing Rafting in Osumi’s Canyons
Crazy Valentine's Day in Albania ,Wild adventure, Ancient city, Cozy hotel, Romantic restaurant,

01/26/2021 - 17:30

Did you know that we have our crazy Valentine for You? Wild adventure, ancient city, cozy hotel, romantic restaurant, amazing wine and food, party to dance as long as your feet don't keep you up!...

Celebrating Sant Valentine’s Day doing Rafting in Osumi’s Canyons
A e dini se ne kemi Shën Valentinin më të çmendur për ju të DY?

01/25/2021 - 23:57

A e dini se ne kemi Shën Valentinin më të çmendur për ju të DY? Rrëmbeni çantën dhe nisuni për një fundjavë aktive,aq sa të egër po aq  romantike! Do dëshironit të shkëmbeni puthjen e dashurisë në...

Albania Food ,Albania Tour,Castle Park Hotel in Berat ,Full Experience Albania Rafting Group
l'Albania attraverso l'avventura -7 giorni pieni di Rafting,Trekking,Canyons

01/22/2021 - 21:28

Un viaggio in Albania  con molta avventura,adrenalina, storia che rimarrano per lungo nella memoria, farano questi 7 giorni indimenticabili. Avrete l’opportunita di vedere da vicino e di far parte di...

Ftesë në 5, Fundjavë e acartë,aventurierët e udhëtimeve sugjerojnë këto vende,15 janar 2021, Pjesa 1
Shqipëria nën 0 Gradë Celcius... Ja destinacioni që sygjeron Alma Spathara

01/21/2021 - 18:11

Shqipëria nën 0 Gradë Celcius... Teksa dëbora e parë mbulon disa qytete, të Shqipërisë,ja destinacionet që sugjerojnë Alma Spathara ,Alma Cupi, Arbër Çepani, Debora Keci dhe Anxhi Çeliku këtë...

Florjan Binaj bashkë me familjen nis mbarë vitin e ri 2021 në malin e Tomorit plot me borë

01/11/2021 - 02:49

Aktori  shumë i dashur  i portokallisë Florjan Binaj së bashku me familjen e tij shijuan borën e parë për vitin e ri 2021 në malin e shenjtë të Tomorit në qarkun e Beratit.Nuk është hera e parë që...

Deputetja Ermonela Felaj dhe Elona Gjebrea festojnë Krishtindjet në malin e shenjtë të Tomorrit duke bërë hiking për rreth 5 orë

12/27/2020 - 02:36

Znj.Ermonela Felaj deputete e partisë socialiste dhe njëkohësisht ministre e shtetit për marrëdhëniet me parlamentin dhe Elona Gjebrea deputete e PS e parlamentit së bashku me familjet e tyre dhe miq...

Kayak ,Vrojtim zogjsh, Hiking në Lagunën e Karavastasë- Divjakë,Akomodim në Berat

12/13/2020 - 00:05

Ky program është një mundësi e shkëlqyer për një fundjavë rigjeneruese,aktive,romantike e shlodhëse për të gjitha moshat.Një eksperiencë e veçantë e cila i ka të gjitha,sport,natyrë të paprekur,...

Alma Spathara , woman entrepreneur-Castle Park Hotel Restaurant and Albania Rafting Group
Vit i Ri Në Berat,Hotel Castle Park

12/06/2020 - 22:37

Po mendoni se ku do festoni Vitin e Ri? Mos harxhoni kohën tuaj sepse Hotel Castle Park është dhurata për të dashurit tuaj këtë fundvit. Imagjinoni familjen tuaj në një kështjellë në mes të pyllit ku...

Slow food -Castle Park hotel
Krishtlindje në Berat,Mes Pyllit me Bredha e Ajrit të Pastër!

12/06/2020 - 16:12

Hotel "Castle Park " ju mirëpret për të kaluar bashkë me familjen darkën e vigjiljes së Krishtlindjeve me gatimet plot shije, verërave,djathrave dhe bukëve të zonës.Tingujt e muzikës afër oxhakut...

ARG

The Albania Rafting is the best choice if you are looking for Albania Tours, Rafting, Kayaking, Canyoning, River Hiking, Off Road Tours, SUP, Snowshoeing, Snorkeling and many other adventure activities in Albania.

Contact us

Follow Us